Pielęgnacja trawnika

 

·         Nawadnianie

 

Podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Instalacja nawadniająca gwarantuje najkorzystniejsze warunki oraz komfort w użytkowaniu. Przy planowaniu zraszaczy ważne jest aby zraszacze pokrywały równomiernie powierzchnię całego trawnika. Nawodnienie projektowanego terenu zapewnią sekcje zraszaczy obrotowych, wynurzalnych o regulowanym zasięgu.

 

 W słoneczny dzień trawnik wyparowuje około 3l wody z każdego metra kwadratowego. Woda ta nawilża otoczenie wpływając na samopoczucie użytkowników. Wyparowaną wodę należy uzupełniać co najmniej raz na 2-3 dni. W ciągu 3 dni trawnik wyparowuje około 10 l wody na metr kwadratowy. Taka dawkę musimy mu dostarczyć, chyba że wcześniej wystąpią opady atmosferyczne. Przeschnięcie gleby na głębokość do 5 cm jest  sygnałem do uzupełnienia wody w pełnej dawce, a więc minimum 10 l na metr kwadratowy. Szybkość przesychania jest uzależniona od typu gleby i warunków pogodowych. W dni pochmurne proces ten jest wolniejszy, natomiast w dni upalne przesychanie zaczyna się już 2 dni po podlaniu. Gleba piaszczysta przesycha szybciej, gliniasta wolniej. Zdrowy, intensywnie rosnący trawnik potrzebuje 20-30 l wody na metr kwadratowy w ciągu tygodnia. Zwykle dawkę tę dzielimy na 2 razy co 3 dni.

 

 

 

·         Pora nawadniania

 

Codzienne nawadnianie trawnika jest niekorzystne, ponieważ korzenie przyzwyczajają się do stałej dostawy wody i nie ukorzeniają się głęboko. Płytko rozwijające się korzenie są narażone na susze. Korzenie przenikające głębsze warstwy 15-20 cm podczas suszy mogą korzystać z wody zgromadzonej nieco głębiej. Płytko korzeniący się trawnik jest ponadto podatny na przemarzanie. Nawadnianie późnym popołudniem pozostawia źdźbła wilgotne nawet na kilkanaście godzin co sprzyja rozwojowi mchu oraz chorobom grzybowym. Podlewanie nagrzanych powierzchni powoduje intensywne odparowywanie oraz straty wody do 40%. optymalna pora nawadniania jest poranek . Przyjmowanie wody przez chłodniejszą glebę jest szybsze i rośliny nie doznają szoku termicznego.

 

 

 

·         Dawkowanie wody

 

Zwykle każdorazowo należy nawodnić warstwę 5-20cm, w której rozwija się około 80% korzeni. Zbyt krótkie podlewanie nawilży jedynie źdźbła trawy, zbyt długie spowoduje straty wody oraz wypłukiwanie składników pokarmowych. Nawodniona warstwa gleby jest wilgotna w dotyku i ciemniejsza. Zwykle do jednokrotnego nawodnienia potrzeba 10-15 litrów wody na metr kwadratowy, co jest równe opadowi atmosferycznemu wielkości 10-15 mm. Dopiero solidny deszcz ma szansę nawodnić całą strefę korzeniową trawnika.

 

 

 

·         Intensywność nawadniania

 

nie powinna być większa niż 7l/m2/godzinę. Aby nawodnić trawnik dawką przynajmniej 10 l/ m2 deszczowanie musi trwać  1,5 godziny. Zależy to jednak od rodzaju gleby, wieku i kondycji trawnika oraz warunków pogodowych. Równomiernie nawadnianie może utrudniać również nachylenie terenu. Gleba przesuszona trudniej przyjmuje wodę podlewać należy 30 minut z 15-minutowymi przerwami.

 

 

 

·         Zasychanie trawnika

 

Trawniki są żywotne i odporne nawet na długotrwałe okresy suszy. Trawa najpierw więdnie, traci turgor, liście matowieją, potem zamierają. Trawnik można zregenerować póki żywy pozostaje węzeł krzewienia. Niedobory wody sygnalizują kolejno fazy:

 

1.                  Niewstawanie przydeptanej trawy,

 

2.                  Czarny odcień zieleni

 

3.                  bielenie, czyli wysychanie liści.

 

W przypadku fazy 1. i 2. podlanie przywraca normalny wygląd trawnika po kilku godzinach. Uszkodzenia fazy 3. wymagają zaś kilkutygodniowej regeneracji.

 

 

 

·         Nawożenie

 

Trawnik jest największym konsumentem nawozów, szczególnie azotu. Dzieje się tak, ponieważ trawnik przez cały czas intensywnie rośnie.  Przeciętna dawka  czystego azotu dla trawnika przydomowego wynosi 1,2-2,5 kg/ 100m2  w sezonie, w zależności od intensywności jego koszenia i nawadniania. Boiska sportowe czy pola golfowe wymagają 50% więcej. Najważniejsze składniki pokarmowe dla trawnika to azot, potas, fosfor, magnez, żelazo.

 

Składnik

Symbol

Funkcja w odżywianiu

Terminy stosowania

azot

N

Wzrost trawy

Kilkakrotnie w sezonie

fosfor

P

Rozrost korzeni

Jeden raz wiosną

potas

K

Podnosi odporność na mrozy i suszę

Od lata do jesieni

magnez

Mg

Wzrost trawy, zabarwienie

Małymi dawkami cały sezon

żelazo

Fe

zabarwienie

Małymi dawkami cały sezon

 

 

 

·         Pory nawożenia

 

Nawozy stosujemy głównie wiosną. Warto nawozić wszechstronnie, zgodnie z wymaganiami, by trawnik był prze cały sezon okazały, z głęboko rozrastającymi się korzeniami i odporny nasuszę oraz mróz. W pierwszej połowie sezonu azot i fosfor powinny mieć przewagę nad potasem. W drugiej połowie roku dawka potasu powinna być przynajmniej 2 razy większa niż azotu.

 

 

 

·         Częstotliwość nawożenia

 

Nawozami rozpuszczalnymi w wodzie co 4-6 tygodni.

 

Nawozy długo działające mają działanie przedłużone do 2-3 miesięcy.

 

Nawozy otoczkowane stosowane są tylko wiosną, raz w sezonie.

 

Nawozy rozsiewamy ręcznie metodą na krzyż, uprzednio dzieląc nawóz na dwie części lub stosując ręczne rozrzutniki.

 

  

 

Zestawienie nawozów stosowanych do trawników

Nazwa

Zawartość

N

 

P2O5

 

K2O

 

MgO

Jednorazowa dawka nawozu

na 100m2

Zastosowanie na trawniku

Działanie/dodatkowo zawiera

Nawozy rozpuszczalne w wodzie do posypywania

Saletra amonowa

34,00%

0,00%

0,00%

0,00%

1-1.5kg

wiosna

Szybkie zazielenienie

mocznik

46,00%

0,00%

0,00%

0,00%

1,5-2 kg

wiosna

zazielenienie

saletrzak

27,00%

0,00%

0,00%

0,00%

1,5-2 kg

Wiosna i lato

zazielenienie

Pokon Regenerator

15,00%

15,00%

15,00%

0,00%

2,5-3 kg

Wiosna i lato

Nasiona traw

Azofoska

13,00%

6,00%

19,00%

4,00%

2,5-3 kg

Środek lata

Ogólnie odżywia

Polifoska

21,00%

0,00%

0,00%

4,00%

2,5-3 kg

Wiosna i lato

zazielenienie

Fructus 1

17,00%

6,00%

17,00%

7,00%

2,5-3 kg

Środek lata

Ogólnie odżywia

Agrecol do trawników

34,00%

0,00%

0,00%

0,00%

1-1,5 kg

wiosna

Szybkie zazielenienie

Agrecol jesienny

0,00%

8,00%

30,00%

0,00%

2-2,5 kg

Koniec lata

mikroelementy

Substral magiczna siła

20,00%

20,00%

20,00%

3,00%

1-1,5 kg

Cały rok

mikroelementy

Florovit

17,00%

5,00%

9,00%

0,00%

1,5-2 kg

wiosna

żelazo

Florovit jesienny

4,00%

5,00%

22,00%

0,00%

2-2,5 kg

Od września

żelazo

Nawozy długo działające

Substral trawnik

22,00%

5,00%

11,00%

2,00%

2-2,5 kg

wiosna

Szybki i długotrwały efekt

Substral odchwaszczanie

22,00%

5,00%

5,00%

0,00%

2-2,5 kg

IV-IX

Niszczy chwasty

Substral- zagęszcza trawę

5,00%

5,00%

10,00%

0,00%

4-4,5 kg

IV-VII

Zagęszcza trawę

Nawozy otoczkowane

Osmocote do trawników

23,00%

5,00%

10,00%

2,00%

3-3,5 kg

wiosna

Działa 6 miesięcy

 

 

 

 

 

Orientacyjne zapotrzebowanie trawnika na składniki pokarmowe

 

Marzec-czerwiec

Lipiec-wrzesień

Razem w całym roku

azot - N

12

8

20

fosfor- P2O5

5

1

6

potas- K2O

2

8

10

 

 

 

·         Zwalczanie chwastów

 

Trawnik to monokultura rodzaju traw i zwykle zwalczamy najbardziej widoczne chwasty dwuliścienne. Chwasty zagrażają trawnikowi zagłuszając rozwój traw, konkurując o wode i trawniki pokarmowe. Zabierają miejsce trawom, a po ich usunięciu pozostają wolne miejsca wymagające ponownego obsiania pożądaną roślinnością. Chwastów wieloletnich i jednorocznych należy pozbyć się jeszcze przed założeniem trawnika, w ziemi nawiezionej z innego miejsca należy sprawdzić stan jej zachwaszczenia. Należy unikać stosowania źle oczyszczonych mieszanek traw, z których mogą skiełkować niepożądane rośliny.

 

W zwalczaniu chwastów duże znaczenie ma silne nawożenie, regularne podlewanie i czeste koszenie. Herbicydów nie powinno się stosować częściej niż 3-4 razy w sezonie. Zawsze przed ich zastosowaniem należy odczekać 3-4 dni od ostatniego koszenia oraz nie kosic trawnika tuż po oprysku. Zabiegu nie należy również planować do 6 godzin przed planowanym deszczem. Na efekty trzeba poczekać kolejne 3-4 dni. Chwasty możemy ponadto likwidowac mechanicznie lub ręcznie. Są to metody błyskawicznie, jednak pracochłonne.

 

 

 

·         Wałowanie

 

Poza przydatnością wałów przy zakładaniu trawnika  i przed pierwszym koszeniem nowo zasianego narzędzia te można stosować sporadycznie do równania powierzchni trawnika.

 

Wałowanie należy stosować tylko wtedy gdy jest absolutnie konieczne. Wyrównanie trawnika najlepiej wykonać wiosną, zaraz po pierwszym koszeniu gdy gleba jest plastyczna, a nie mokra. Wał powinien mieć odpowiednią masę i być zwrotny. Praktyczne są wały plastikowe, napełniane wodą w celu obciążenia.

 

 

 

·         Koszenie

 

Cięcie trawy stymuluje rozkrzewianie, oznacza to zagęszczanie darni. Im częściej kosimy tym gęstszy będzie trawnik. Koszenie sprzyja też rozrastaniu się gatunków krzewiących się rozłogami lu stolonami. Koszenie determinuje rodzaj trawnika. Regularne koszenie sprzyja niszczeniu chwastów dwuliściennych. Do koszenia trawnika przydomowego zaleca się kosiarki rotacyjne lub bębnowe. Na trawniku o powierzchni przekraczającej 200 metrów kwadratowych dobrze sprawdzi się kosiarka spalinowa lub kosiarka samobieżna o napędzie akumulatorowym. Dla większej funkcjonalności zaleca się wybór kosiarek z koszem zbierającym ściętą darń. Pierwsze koszenie wykonujemy gdy trawa osiągnie 10cm wysokości. Młode siewki muszą się dobrze ukorzenić. Dobrze jest zwałować trawnik lekkim wałem. Młode rośliny mogą być przygniecione po takim zabiegu prze cały dzień, gdy się podniesie będzie gotowy do pierwszego koszenia. Każde następne koszenie powinno być wykonywane co najmniej raz w tygodniu. Gdy kosimy nisko p. Na wys. 3 cm, nieodzowne jest już koszenie 2 razy w tygodniu.

 

 

 

·         Pory koszenia

 

Najlepszą porą jest ranek lub późny wieczór, gdy źdźbła trawy są w pełnym turgorze. Koszenie przywiędniętej trawy powoduje, że przycięte źdźbła w większości będą nieczysto koszone. Sucha powierzchnia trawnika jest tez koniecznym warunkiem. Koszenie mokrej trawy jest uciążliwe, a nawet niebezpieczne.

 

·         Wysokość koszenia

 

przydomowy trawnik dywanowy powinien być koszony na wysokość 4-5 cm. Każdorazowe cięcie nie powinno odcinać więcej niż 1/3 z wysokości sprzed koszenia. Odcinanie powyżej połowy wysokości zaburza wzrost i fotosyntezę trawnika. Pierwsze koszenie po zaniedbaniu należy wykonać wyżej, np na wys.7cm, kolejne po trzech dniach do wymaganej wysokości. W okresach upałów oraz w miejscach zacienionych.

 

 

 

·         Wertykulacja

 

Jest to pionowe nacinanie darni co 3-4 cm w celu wydobycia na powierzchnie trawnika  organicznych części butwiejącej trawy, ograniczenia filcu oraz poprzez przecinanie rozłogów traw pobudzanie ich wzrostu. Nacinanie wprowadza również do darni nieco powietrza z tlenem, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju korzeni. Wertykulację przeprowadzamy w 2.-3. roku od wysiewu, a następnie raz w roku wiosną. Jest to jeden z zabiegów renowacyjnych powierzchni trawiastych. Przeprowadzamy ja na suchym trawniku 2-3 dni po deszczu.

 

 

 

·         Aeracja

 

Napowietrzenie strefy korzeniowej trawnika. Zabieg polega na nakłuwaniu darni dzięki czemu tworzą się kanaliki wentylacyjne.  Na nowych trawnikach 2-3 letnich można ja wykonać dość płytko 3-4 cm. Trawniki starsze nakłuwamy na pełna głębokość 8-10cm. Trawnik powinien być równomiernie pokryty otworami. Funkcjonowanie kanalików można wydłużyć stosując piaskowanie.

 

 

 

·         Piaskowanie

 

Zasypywanie drobnym piaskiem kanalików powstałych przy aeracji lub nacięć powstałych przy wertykulacji. Zabieg ten jest przydatny na bardzo intensywnie użytkowanym trawniku. Piasek rozrzucamy dokładnie po całym trawniku, podczas deszczowania znajdzie drogę do otworów i je wypełni. Piaskowanie stabilizuje podłoże oraz rozluźnia wierzchnia warstwę darni.

 

 

 

·         Odnawianie trawnika

 

Jest bardzo trudne i nie zawsze kończy się sukcesem. W czasie gdy próbujemy go zrewitalizować wygląda mało atrakcyjnie. Regeneracje poprzedza niskie koszenie trawnika. Kolejnym etapem jest aeracja lub wertykulacja. Następnie wyłysiałe miejsca dosiewamy ta samą mieszanka traw i lekko przysypujemy kompostem lub torfem.  Dostarczamy składników pokarmowych, od marca do sierpnia silna dawkę fosforu i azotu stosując 40g/m2 nawozu o wysokiej zawartości wymienionych składników. Po zastosowaniu nawozu trawnik deszczujemy. Jeśli problemem było silne zachwaszczenie to po rozkrzewieniu się siewek możemy stosować herbicydy trawnikowe np. Bofix lub Mniszek. Jeśli zabiegi ratunkowe nie przyniosły rezultatów wymieniamy trawnik. Większą powierzchnie opryskujemy herbicydem Roundup w dawce 60ml/m2. Po 4-5 tygodniach przystępujemy do zakładania nowego trawnika. Wysiewamy nowy trawnik lub kładziemy trawę z rolki.